У Хотині створюють дендропарк для екотуризму

0
179
views

Завжди приємно спілкуватися з людиною, яка самовіддано працює для України, для свого рідного краю та, в першу чергу, для людей. Мова в цій статті піде про Віталія Чинчика та його природний дендропарк  в місті Хотин. Поспілкуватися з героєм статті та побачити це прекрасне місце, мені вдалося в рамках прес-туру в Хотинську громаду організованим Український кризовим медіа-центром (УКМЦ) у рамках Програми USAID DOBRE.

Дендропарк почав створюватись років з 20 тому. Робить все Віталій власноручно із своєю родиною, братом та людьми, яким подобається його мета. Як пояснює господар, він подорожував багатьма країнами та завжди хотів, щоб рівень життя в Україні не відставав від їхнього, адже наша країна багата на чудові краєвиди. Тож і свій дендропарк Віталій створює, щоб він відповідав світовими стандартами та був максимально зручним для відвідувачів.

Загальна територія дендропарку складає 5 гектарів. Ну і на ці 5 га відповідно потрібно десь більше тисячі рослин. Кожна рослинка має ціну. На це треба дуже великий бюджет. Звісно такого бюджету Віталій не має.

Тому, якщо треба відповідна кількість рослин, але не має бюджету, то можна виростити їх самому. «За освітою я біолог і можу їх виростити, але треба знайти насіннєвий матеріал та шляхи розмноження. На це треба десь близько 6 років. Ну, що поробиш, іншого варіанту не має. Всі рослини, які висаджуються зараз і були висаджені – це 90%  вирощені мною і далі цей процес продовжується», – говорить Віталій Чинчик.

Вже висаджено чимало дерев та кущів. Деякі види ростуть тільки в Америці і Азії. Є і такі, які занесені до Червоної книги. Насіння Віталій дістає звідусіль: знаходить в інтернеті, привозить з мандрівок.

Серед великої кількості рослин, від яких перехоплює подих, особливу увагу привертає лабіринт Соломона. Він висаджений в 2008 році та складається з 550 кущів. Йому ще рости 6 років до розмірів повноцінного лабіринту, але вже зараз вигляд дивовижний.

На території дендропарку буде три зони відпочинку.

Перша – «домашня»  в середньоморському стилі. Тут є садибні забудови, камін, баня, піднавіс і газони тому, турист може дійсно себе відчути як вдома.

Друга – дендрокемп. За словами господаря, тут планується зробити так, щоб люди крім того, щоб переночувати, побачити та почути історичну інформацію про фортецю ще й  могли підняти свою свідомість на декілька кроків в частині важливих життєвих питань (Чому ми живемо, дихаєм і взагалі, які є рослини в світі і т.д.). Сюди можна буде заїжджати з наметами, буде створено еко-клас, оглядовий майданчик і відповідно все, що потрібно для такого місця. Все це в розробці.

Третя локація – приватна. Мається на увазі, що  людина буде на одинці з природою. «Якщо в інших локаціях є постійний рух, то тут ви будете на одинці з собою та природою», – говорить Віталій Чинчик.

В майбутньому планується, що такий кемпінг зможе приймати до 50 чоловік, але тут не буде традиційних забитих вщент курортів, тут люди зможуть по справжньому відпочити на природі.

Дендропарк крім того, що  розвине туристичну інфраструктуру в Хотинській громаді (і це дасть додаткове надходження до бюджету), ще й несе користь для довкілля. «Це дихають чистим повітрям не тільки Хотин, але і навколишні населені пункти. Умовно кажучи, один гектар хвойного лісу за день виділяє влітку до 5 кг фітонцидів, яких достатньо для того, щоб очистити повітря маленького містечка. В хвойному лісі, наприклад, на 1 куб. метр припадає десь до 300 патогенних мікробів, а в місті  близько 40 000. Уявляєте різницю! Зараз з Ковідом, коли багатьох поставили під кисневі апарати, ну люди і задумалися, що ми не просто дихаєм, а дихати – це добре. А дихати свіжим повітрям і чистим – це ще набагато краще. Ну ми ще до цього дійдемо просто у багатьох ще такий рівень. Природа все поставить на своє місце».

Незважаючи на те, що дендропарк створений 20 років тому, роботи тут ще багато. Щоб він став повноцінним бізнес-проектом, потрібно ще 20 років, тому про дохід для господаря говорити не доводиться, але ця людина настільки любить свою справу, що не звертає на це уваги та продовжує вперто йти до своєї мети. Не дарма його життєве кредо «No pain – no gain», що означає «Без болю – не має перемоги».

Катерина Ніколаєнко