Як Україна перетворюється на “державу у смартфоні”

0
24
views

Україна потроху перетворюється на «державу у смартфоні», адже поступово державні послуги стають доступними онлайн.

Проте, без якісного інтернету цифрова держава неможлива. Це розуміють і в Міністерстві цифрової трансформації, яке, власне, і займається перетворенням держави у зручний сервіс.

А як же бути із тим фактом, що велика кількість жителів нашої країни просто не вміє користуватись послугами онлайн через смартфон чи комп’ютер?

Про те, як в Україні будуть вирішувати питання забезпечення громадян до якісного інтернету, навчатимуть цифровій грамотності і що від цього отримують громади розповів журналістам директор Директорату регіональної цифровізації Міністерства цифрової трансформації України Вадим Бортнік.

Зустріч відбулась в рамках  спільного проєкту Українського кризового медіацентру та Естонського центру Східного партнерства.

Завдання Міністерства цифрової трансформації такі:

1) зробити так, щоб у кожній громаді в Україні був інтернет;

2) забезпечити цифрову грамотність населення

3) сприяти процесам цифровізації у громадах.

«Взагалі проекти цифрової трансформації – це не про витрачання коштів, це про інвестицію, яка досить швидко окупиться. Наприклад, якщо громада впровадила електронний документообіг, то вона витрачає менше людських ресурсів, система значно швидше працює, управління громадою стає більш ефективним, а люди отримують кращі сервіси і послуги», – пояснює Вадим Бортник.

Інший приклад застосування технологій для громад – ведення обліку оброблюваних земельних ділянок (коли відбувається аерофотозйомка території громади).

Інтернет.

В Україні щодо забезпечення доступу громадян до якісного інтернету робота іде в двох напрямках:

1) – це домовленість із операторами мобільного зв’язку про розширення покриття. Так, більше 1 млн людей за останні півроку отримали вперше доступ до 4G. Але далі робота з цими операторами продовжується. Нещодавно було прийнято рішення, щодо організації та здійснення контролю над операторами із цього питання з боку держави. Бо було виявлено такі факти, коли мобільний оператор заявляє, що у населеному пункті  є покриття, а по факту його немає.

Відповідна комісія у 2021 році отримала фінансування, щоб закупити обладнання, і контролює чи дійсно надається 3G і 4G мобільними операторами, там, де заявлено. Якщо мобільні оператори не будуть дотримуватись заявленого – то це вплине на їхні ліцензійні умови.

«Наступний крок –  покриття 4G всіх доріг державного рівня. І це за 2022-2023 роки буде повністю виконано», – розповідає Вадим Бортнік.

2) Не достатньо лише 4G. У Міністерстві цифрової трансформації хочуть, щоб у кожен населений пункт був проведений інтернет. Так як інтернет провайдери пояснюють, що для них підведення лінії із високошвидкісним інтернетом до невеликих сіл є затратним, то держава почала робити це сама.

«Спільно з громадами ми починаємо фінансування підведення інтернету до населеного пункту, а там далі оператори вже по цим населеним пунктам самі проводять роботи. За бюджетні кошти ми підключаємо школи, амбулаторії тощо», – говорить Вадим Бортнік.

Так, 670 громад у 2021 році отримали субвенцію на прокладання інтернету до віддалених сіл.

Перед цим було зібрано декілька тисяч заявок від сіл, працівники Міністерства виїжджали на місця, особисто перевірили чи дійсно це так.

11 тисяч об’єктів соціальної інфраструктури у 2021 році будуть підключені до широкосмугового інтернету.

«95 % жителів  населених пунктів повинні мати доступ до високошвидкісного  інтернету. І це наш пріоритет. Важливо, щоб у державі розвивались однаково у цьому плані всі регіони, всі громади. Бо не достатньо лише розробити послугу, треба дати людині можливість нею скористатись», – наголошує Вадим Бортнік.

Цифрова освіта.

Один із проектів Міністерства цифрової трансформації – це цифрова освіта.

«Наша мета – 6 млн людей навчити цифровій грамотності», – пояснює Вадим Бортнік.

У Мінцифри вирішили піти таким шляхом – вирішили централізовано робити якісний контент із цифрової освіти і запустили для цього портал «Дія. Цифрова освіта».

Там зараз є більше 55 серіалів. Там можна навчитись як платити за комуналку, як безпечно встановлювати паролі тощо.

Як це працює? Людина заходить на портал і обирає, про що вона хоче подивитись навчальний серіал. Кожна серія триває лише декілька хвилин, після цього треба пройти невеличке тестування (щоб так сказати «закріпити пройдений матеріал»). Навчальний матеріал у серіях пояснений простою мовою, у ньому беруть участь зірки шоу-бізнесу.

Найбільш популярні курси – це цифрова грамотність для вчителів, яка стала топ-курсом взагалі за весь час існування порталу. Цьому великою мірою сприяв карантин та застосування дистанційного навчання. Серіали доступні для перегляду у будь-який зручний для вас час. Тож переглядайте! Дізнаєтесь багато нового!

Автор: Алла Ніколаєнко