Сильні громади – це сильна держава

0
93
views

Саме з таким тезисом пройшла зустріч в Голопристанській міській територіальній громаді, яку мені вдалося відвідати в рамках прес-туру журналістів, організованого Харківським прес-клубом за підтримки “Медійної програми в Україні”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews

Голова громади, Бабич Олександр Володимирович, відверто поспілкувався з журналістами про роботу громади та реалії її життя після децентралізації.

Голопристанська міська територіальна громада утворилася 2019 році, а в 2020 до неї було доприєднано кілька сіл.  Вона входить до Скадовського району, включає 14 населених пунктів з 39,5 тис. мешканців.

За словами голови громади Олександра Бабича, реформа децентралізації є однією з найпрогресивніших реформ в Україні. Але, на жаль, через погану комунікацію між владою на місцях та «вищою» владою, ця реформа проходить трохи не так як було задумано.

«Якщо громади забезпечити більшою фінансовою підтримкою, то саме від них ми зможемо побудувати якісну вертикаль влади», – говорить Олександр Бабич.

Бюджет громади становить 260 млн. грн., з якого майже половина власні кошти, а інше субвенція з державного бюджету. Розраховувати на державний чи місцевий бюджет не доводиться. Працюють з різними фондами та програмами.

За п’ять років в громаді було реалізовано 2 великі грантових проекти.

Гола Пристань – це єдине місто в Україні, що  за 5 років провело термомодернізацію всіх шкіл і садочків. В цьому році роботи виходять на завершальну стадію.

smart

В 2018 році було втілено проект «Створення енергоефективного району» вартістю 881 тис. євро. Проведено комплексну термомодернізацію школи, садочка і переобладнання котельні. «Тепер після термомодернізації нам стало легше вираховувати рівень видатків на утримання цих об’єктів. Ми провели енерго аудит і зрозуміли, що на 50% витрати на утримання зменшилися. В цьому є перспектива? Так, сто відсотково, бо ми постійно чуємо з вами, що газ і електроенергія дорожчає, а це, я наголошую, видатки місцевих бюджетів і над цим потрібно працювати, що ми і робимо», – говорить Олександр Бабич.

У межах «Великого будівництва» проведено комплексну термомодернізацію гімназії №2. Вартість робіт – 11,4 млн гривень, з яких 60% – державні кошти, 40% – співфінансування місцевого бюджету. Було утеплено цокольні приміщення, дах, зроблено фундамент – 60 сантиметрів від нульової відмітки під землю, встановлено вікна першого класу енергоефективності.

У 2020 році також проведено комплексну термомодернізацію дитячого садочка. Все зроблено у межах «Великого будівництва» вартістю близько 6 млн гривень.

30 грудня 2020 року Голопристанською громадою підписаний договір з Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО) на отримання гранту в розмірі 580 тис.євро на термомодернізацю двох навчальних закладів.

На даний час закінчуються роботи у Новозбур’ївській школі №1 вартістю близько 32 млн. грн. Проводять капітальний ремонт внутрішніх систем, класів у початковій школі, утеплюють фасад, будують новий спортзал, реконструюють старий, роблять нові сучасні туалети, душові кабінки та ін.  

«В майбутньому плануємо провести утеплення в інших сільських школах та садочках територіальної громади, залучаючи кошти з усіх можливих джерел, аби й надалі економити. Адже бюджет громади не великий, а повноважень багато», – каже Олександр Бабич.

Щодо інвестицій, то місцева влада завжди веде відкритий діалог з підприємцями та створює сприятливі умови для ведення бізнесу. Адже це  дає додаткові надходження до бюджету. Сьогодні на території громади функціонує декілька потужних підприємств, які знають не лише в Україні, але і за її межами.  

ТОВ «НВП «5 Елемент» – українська компанія створена на території міста Гола Пристань в 2016 році. Вона гарно себе зарекомендувала і в Україні, і за кордоном. Її продукцію закуповують Туніс, Алжир, Аравійський півострів, Північна Африка, Бразилія, Індія, В’єтнам, Казахстан. Має дочірнє підприємство на Кіпрі.

Компанія випускає два види біопрепаратів зроблених на основі грунтових водоростей за допомогою технології Soil Algae та призначених за доглядом зернових та технічних культур, плодоовочівництва, садівництва та покращення якості грунту, які є повністю органічними.

 «5 Елемент» забезпечує роботою близько 70 жителів міста.

Товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство «НІБУЛОН» (філія «Голопристанська») збудували в 2017 році майже за сто днів. Місткість елеватору 98 тис. тон. За сезон можуть прийняти 250-300 тис. тон збіжжя. Відвантаження проводиться в основному водним транспортом, щоб зменшити навантаження на дороги. Всі баржі виробляються на власному суднобудівному заводі. Також компанія займається пасажирськими перевезеннями чотирма пасажирськими суднами, але, на жаль, це не рентабельно.

Підприємство забезпечує роботою близько 130 осіб, яким надаються повні «соціальні пакети». Велика увага приділяється молодим спеціалістам, які тільки закінчили навчання. Їм надається житло, якщо вони залишаються після проходження практики працювати на підприємстві.  

Крім того, що це підприємство сплачує до бюджету громади майже  1,5 млн. грн., ще воно активно допомагає. Наприклад за його кошти було збудовано фонтан в центрі міста вартістю 1 млн. грн.

Ще цікавим фактом є те, що саме звідси пливе відома баржа кавунів до столиці.

Фермерське господарство «Інтегровані агросистеми» входить до складу української вертикально-інтегрованої групи компаній Agrofusion. Як розповіла директор Гнізділова Тетяна Вадимівна, завдяки появі даної групи компаній  Україна ввійшла в десятку великих переробників томатів в світі. Їхню продукцію знають в 51 країні світу. Працюють з такими мультинаціональні компанії  «Unilever», «Heinz». В Україні партнером є «Торчин».

Асортимент продукції різноплановий. І для тих, хто виробляє соки, соуси, соус-піци, кетчупи.

Запорука успіху господарства в тому, що якість майбутньої томатної пасти починають відслідковувати ще з тепличного комплексу, коли вирощують розсаду томатів та без застосування ядохімікатів. «На всіх етапах вирощування ми все контролюємо. Тому слоган компанії «Агроф’южин»: «Ми вирощуємо томатну пасту», – каже Тетяна Гнізділова.

smart

На підприємстві постійно працюють 100 чоловік і додатково 130 чоловік набирають на сезонні роботи. Всі працюють в однакових умовах та з повним пакетом соціальних гарантій.

Місто Гола Пристань також відоме в Україні як фестивальна столиця Херсонщини. Всього проводять 4 фестивалі: фестиваль пам’яті поетеси Наталії Коломієць, «Карасик», всеукраїнський благодійний фестиваль народної творчості «Купальскі зорі», «Український кавун – солодке диво».

Активно в громаді розвивається і туризм, адже на її території розміщено Зелені Хутори Таврії, Білогрудів острів з козацьким поселенням, ландшафтний заказник Боброве озеро та й гарна природа сприяє.

«Туризм – це драйвер економіки» – говорить голова громади Олександр Бабич.

Під час прес-туру по Голопристанській громаді журналісти переконалися, що ця громада є прикладом Херсонщини для переймання досвіду впровадження децентралізації у житті. Тут дійсно є на що подивитися.

Катерина Ніколаєнко