Медицина та децентралізація: що далі?

0
442
views

Нещодавно Український кризовий медіа-центр у рамках програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» DOBRE організував тренінг «Реформування медицини в умовах децентралізації» для журналістів із 13 областей України. Спікерами тренінгу були виконуючий обов’язки Голови Національної служби здоров’я України Андрій Віленський, експерт з охорони здоров’я Матвій Хренов, головний лікар Вознесенської багатопрофільної лікарні Миколаївської області Володимир Красьоха та заступник директора департаменту – начальник управління зв’язків з громадськістю Національної служби здоров’я України Лілія Гудзь.

Тож, що тепер буде із медициною району у рамках децентралізації?

Нагадаємо, що заклади охорони здоров’я отримують фінансування відповідно до договорів, укладених з Національної службою здоров’я України (далі – НСЗУ). Тобто лікарня отримує кошти виключно за послуги, які надає, згідно з тарифом за них.

Матвій Хренов, експерт з охорони здоров’я, наголосив, що за матеріально-технічне оснащення лікарні, ремонт у відділеннях, наявність розхідних матеріалів фактично відповідає адміністрація і власник. А якщо говорити про райони, то власниками є органи місцевого самоврядування, які можуть виділяти кошти для того, щоб їхня лікарня була більш технологічною і мала кращий вигляд, могла надавати більш якісні послуги.

Іванівський район припиняє існування, а на його місці утворена Іванівська територіальна громада. До цього Іванівська центральна районна лікарня належала Іванівській районній раді. Куди ж її «передадуть» тепер? І чи не припиниться фінансування цього закладу?

Іванівська районна лікарня та Центр первинної медико-санітарної допомоги перейдуть до Іванівської селищної ради (територіальної громади). Щодо фінансування, то Андрій Віленський, т.в.о. Голови НСЗУ роз’яснив:

«Зараз заклади змінюють власників, але договори з НСЗУ залишаються чинними до кінця цього року, і в закладів буде місяць для того, щоб внести відповідні зміни в цей договір у зв’язку зі зміною назви закладу. Також заклад повинен попередити МОЗ своїм листом, тому що ліцензія була видана на заклад, який мав іншу назву. Це також є обов’язкова вимога. Але фінансування закладу не припиниться. І заклад, як інші, які не змінювали свою назву, буде отримувати свої кошти, і в наступному році він зможе укласти договори з Національною службою здоров’я України. Також ми розуміємо, що почнуться процеси реорганізації закладів, які залишаються у компетенції місцевої влади. Я хочу тільки запевнити, що від Національної служби здоров’я України фінансування буде сталим. Тобто якщо заклад відповідає вимогам, уклав договір з НСЗУ, то кошти будуть отримувати безперебійно».

У НСЗУ визначили таку послідовність дій комунальних закладів охорони здоров’я та їх власників:

-внесення змін до установчого документа (статуту) закладу охорони здоров’я щодо нового органу місцевого самоврядування, до сфери управління якого належить цей заклад, та його затвердження відповідно до законодавства;

-державна реєстрація змін щодо найменування закладу охорони здоров’я та повідомлення його керівником про це НСЗУ офіційним листом;

-повідомлення закладом охорони здоров’я органів ліцензування про зміну даних, зазначених у заяві, документах та відомостях, що додавалися до заяви про отримання ліцензії (із урахуванням частини другої статті 15 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності»);

-внесення відповідних змін щодо найменування до реєстраційних даних про заклад охорони здоров’я в електронній системі охорони здоров’я.

30 листопада 2020 року відбулось позачергове засідання ІІ сесії селищної ради VІІІ скликання, на якому депутати прийняли рішення «Про прийняття зі спільної власності територіальних громад району майна, комунальних підприємств, установ, їх майнових комплексів, будівель та інших матеріальних цінностей у комунальну власність Іванівської селищної ради». Серед іншого майна та установ є і заклади охорони здоров’я. Так, згідно цього рішення Іванівська селищна рада увійшла до складу засновників та затвердила статути в новій редакції:

1) комунального некомерційного підприємства «Іванівська центральна районна лікарня» (КНП «Іванівська ЦРЛ» код ЄДРПОУ 02004002) та внесено зміни в назву на комунальне некомерційне підприємство «Іванівська лікарня» (КНП «Іванівська лікарня»);

2) комунального некомерційного підприємства «Іванівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» (КНП «Іванівський РЦПМСД» код ЄДРПОУ 40208276) та внесено зміни в назву на комунальне некомерційне підприємство «Іванівський центр первинної медико-санітарної допомоги» (КНП «Іванівський ЦПМСД»).

Тож, як бачимо, перші кроки згідно алгоритму НСЗУ вже зроблено.

Алла Ніколаєнко