Дистанційне навчання – виклик для системи освіти України

0
94
views

У 2020 році пандемія коронавірусу і карантин, який застосовують майже всі країни світу для сповільнення епідемії, став величезним викликом для системи освіти. Не є винятком і Україна.

Про це та багато іншого говорили журналісти із Херсонської, Одеської та Миколаївської областей із начальником головного управління шкільної освіти Міністерства освіти та науки України Юрієм Кононенко. Зустріч відбулась 23 вересня у рамках проекту “Сучасні регіональні медіа – запорука якості у медіакомпетентній демократичній Україні”, який реалізує Український кризовий медіа-центр за фінансової підтримки Міністерства іноземних справ Норвегії в особі Посольства Королівства Норвегії в Києві”.

Юрій Кононенко

Загальна середня освіта України – що відбувається зараз

Юрій Кононенко розповів,  що в Україні продовжується реформа системи загальної середньої освіти, яку ми називаємо Нова Українська Школа. Діти, які почали навчатись за новим державним стандартом початкової освіти, уже пішли у 3-ій клас. Тобто учні 1-3 класу зараз навчаються уже за новим державним стандартом, а у 150 школах України пілотують із цією освітньою програмою у 4 класі.

Водночас Кабінетом Міністрів України 30 вересня 2020 року було затверджено Державний стандарт базової середньої освіти (це 5-9 класи) (його оприлюднено  на Урядовому порталі).

Після цього буде розроблено остаточно і подано на затвердження Кабінетом міністрів України державний стандарт старшої профільної школи – це 10-12 класи. Його затвердять орієнтовно у 2021 році.

Епідемія коронавірусу

Пандемія коронавірусу  – це виклик для системи освіти України. Новий навчальний рік  все таки розпочався, але із дотриманням протиепідемічних заходів. Щодо дистанційного навчання, то у всіх навчальних закладах та у вчителів вже є напрацювання по роботі, які вони отримали, розробили навесні 2020 року.

Дистанційне навчання – це і освітянська, і соціальна проблеми. А ситуація у всіх закладах країни різна.

«Школа не може увесь час працювати дистанційно. Це зрозуміло. Це не той шлях, за яким усім треба іти. Але те, з чим ми зіткнулись під час карантину – це вимушено», – говорить Юрій Кононенко.

Дистанційна форма навчання в Україні існувала і до карантину. Така форма роботи допустима. Всього в Україні 14 800 шкіл і лише 182 навальних заклади впровадили дистанційну форму навчання ще до настання карантину і їхні учні за бажанням могли так навчатись. Тобто ці заклади мали необхідне технічне, програмне забезпечення, якісний інтернет тощо.

Якщо говорити про підготовку до нового 2020-2021 навчального року, то для вчителів (крім їхньої самостійної роботи, проходження курсів) певну роботу у цьому проводили інститути післядипломної освіти Одеси, Миколаєва та Херсона.

«Зараз значно легше. Але сказати, що всі вчителі готові до дистанційного навчання, ми не можемо. Це надзвичайно складний процес. Адже дистанційне навчання у класичному варіанті передбачає, що є необхідна техніка як у вчителя, так і в учня.  Але ви розумієте наші реалії, особливо у сільській місцевості», – розповідає Юрій Кононенко.

У Міністерство освіти щодня надходить від 100 листів. Пишуть і вчителі, які піднімають проблему їхнього забезпечення технікою та інтернетом, і батьки, які теж наголошують на цих проблемах. У тих сім’ях, де двоє і більше дітей теж не у всіх є комп’ютери чи планшети, телевізори, за допомогою яких одночасно могли б дистанційно навчатись діти, або ж техніка застаріла. Також піднімають питання про те, що не завжди батьки можуть пояснити, допомогти дітям опанувати матеріал із предметів, крім того у всіх є своя робота.

Усі чекають, що ця епідемія закінчиться і ми всі будемо навчатись нормально.

«Звичайно, ця проблема з весни нікуди не ділась. У класичному розумінні діти не ідуть на дистанційне навчання, вони ідуть на використання елементів дистанційного  навчання. Це не виглядає ідеально. Це виключна ситуація», – говорить Юрій Кононенко.

На питання «Як вплине то звичайне навчання, то дистанційне на якість освіти? Юрій Кононенко відповів: «Звичайно, що вплине негативно. І тому ми просимо під час нарад, зустрічей тощо вчителів зорієнтуватись і подумати, чим вони можуть у цій ситуації дітям допомогти реально. Наша задача зараз зорганізувати освітній процес так, щоб цей негативний вплив був якомога меншим».

Алла Ніколаєнко,

фото – Український кризовий медіа-центр