Про реформу медицини у питаннях та відповідях

0
266
views

Із 1 квітня в Україні почалась реформа вторинної і третинної ланки медицини. Розбираємо у питаннях і відповідях, що це означає.

– Що означає «заклад вторинної ланки»?

– Перш за все треба розібратись, який саме заклад пішов у реформу. Медична реформа почалась декілька років тому. Так, було виділено різні ланки, які у нашому районі представлять РІЗНІ заклади:

– комунальне некомерційне підприємство «Іванівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» – первинна ланка (тут працюють сімейні лікарі, терапевти, педіатри. Сюди ж відносяться ФАПи та дві амбулаторії, які будуються в районі),

– комунальне некомерційне підприємство «Іванівська центральна  районна лікарня» – вторинна ланка.

Також працює екстрена медична допомога (або як часто кажуть «швидка).

Кожна із цих ланок існує незалежно одна від одної і фінансується теж ОКРЕМО. Так, зараз в одній будівлі лікарні знаходяться «швидка», первинна і вторинна ланки. Але наголошуємо ще раз – це різні установи.

– Який заклад реформується і що це означає?

– Реформується вторинна ланка медицини – це комунальне некомерційне підприємство «Іванівська центральна районна лікарня» (далі – районна лікарня). До 1 квітня 2020 року на її фінансування до районного бюджету надходили гроші із державного бюджету (медична субвенція).

Тепер же районна лікарня буде отримувати кошти від Національної служби здоров’я України (далі – НСЗУ). Це установа, що оплачує медичним закладом різних ланок за послуги, які вони надають населенню.

Так, наприклад, Іванівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги («первинка») теж отримує кошти від НСЗУ – їх кількість залежить від кількості укладених декларацій із педіатрами, терапевтами та сімейними лікарями.

Для того, щоб отримувати кошти від НСЗУ, районна лікарня повинна була виконати ряд вимог, який є однаковим для всіх закладів «вторинки» країни, обрати послуги, що може надавати, та укласти договір із Національною службою здоров’я. Після його підписання райлікарня починає надавати послуги по Програмі медичних гарантій.

Чим більше до лікарні звернеться пацієнтів – тим більше грошей вона отримає. Це принцип «гроші ходять за пацієнтом».

– Що таке Програма медичних гарантій?

– Це перелік медичних послуг, які пацієнти гарантовано отримують безплатно.

– Розкажіть про пакети медичних послуг.

– Уявіть, що ви хочете обрати відпочинок через турфірму та купуєте пакетний тур. У нього буде входити чітко визначений перелік послуг: проїзд або переліт, проживання, харчування або без нього, екскурсії тощо. 

Пакет медичних послуг – такий самий чітко визначений перелік. Як видно з назви, до нього входять певні медичні послуги, а також лікарські засоби, які необхідні для надання конкретного виду медичної допомоги. До речі, якщо говорити про ліки – то не будь-які і не всі, а ті, що затверджені Національним переліком основних лікарських засобів.

Зараз затверджено 27 пакетів медичних послуг. Також в Україні було затверджено тарифи на медпослуги на 2020 рік.

– Які пакети медичних послуг може надавати районна лікарня?

– Іванівська центральна районна лікарня підписала договір на 4 пакети медичних послуг із 27-ми. Це:

«Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим та дітям»,

«Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій»,

«Діагностика, лікування та супровід осіб із ВІЛ»,

«Амбулаторна вторинна (спеціалізована) та третинна (високоспеціалізована) медична допомога дорослим та дітям, включаючи медичну реабілітацію та стоматологічну допомогу».

Загальна сума договору – 8 789 836 гривень.

Іще по 1 пакету «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» районній лікарні було відмовлено. Тому гроші на фінансування цього відділення було виділено із районного бюджету.

– Отже, послуги будуть безкоштовними? І що потрібно зробити, щоб їх отримати?

– Так, послуги будуть безкоштовними. Щоб отримати безплатні послуги з програми медичних гарантій:

1) Спершу звертаєтесь до сімейного лікаря (терапевта чи педіатра), з яким у вас підписана декларація. Направлення пацієнта на консультації, обстеження або лікування здійснює лікар первинки.

2) Пацієнт вільно обирає медичний заклад та лікаря для консультації, обстеження або лікування без прив’язки до місця проживання.

Тут важливо, щоб обраний медичний заклад мав договір з НСЗУ про надання пацієнтам відповідних послуг.

(Щоб дізнатись, який медичний заклад має договір з НСЗУ, зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за безкоштовним номером 16-77, або перевірте інформацію на сайті www.nszu.gov.ua.)

3) Лікар надає медичну допомогу безоплатно в обсязі, передбаченому договором з НСЗУ у межах одного з 27 пакетів медичних послуг.

Звернутись до лікарень вторинної ланки можна і без направлення сімейного лікаря (терапевта, педіатра), та тоді послуги не будуть безкоштовними, за них треба буде платити. Але є винятки.

– Тобто є можливість отримати безоплатні медичні послуги без звернення до сімейного лікаря?

– Так. Наприклад, екстрена медична допомога («швидка») надається кожному без направлення і декларації.

Також направлення не потрібне до:
– гінеколога, в тому числі дитячого та підліткового віку;
– психіатра, в тому числі підліткового;
– стоматолога (безоплатно – ургентна стоматологія усім та планова – дітям);
– нарколога;
– до лікаря, у якого пацієнт із хронічними захворюваннями перебуває під медичним наглядом.

 – Де можна дізнатись інформацію про реформу вторинної ланки?

– Розпитати що і до чого можна у свого сімейного лікаря (педіатра, терапевта). Також інформацію розміщена на сайті НСЗУ та на сторінці у Фейсбуці.

16-77 – це телефон контакт-центру НСЗУ. Всі дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів безоплатні. За цим номером можна:

1. Отримати алгоритм дій пацієнта у разі відчуття симптомів COVID-19. В тому числі, що робити пацієнтові без декларації, телефони гарячих ліній кожної з областей та міста Київ.

2. Дізнатись про найближчий заклад надання первинної медичної допомоги та можливість подати декларацію до сімейного лікаря, терапевта або педіатра саме там.

3. Дізнатись, чи має певний заклад охорони здоров’я (спеціалізована лікарня, пологовий будинок та ін.) договір з НСЗУ.

4. Запитати, які безоплатні медичні послуги, в тому числі аналізи та обстеження, можна отримати в закладі первинної ланки, уклавши декларацію з сімейним лікарем, терапевтом або педіатром.

5. З’ясувати місце знаходження найближчої аптеки з “Доступними ліками”.

6. Повідомити про порушення закладом ПМД Порядку надання первинної медичної допомоги та дізнатись, як правильно подати скаргу та що зробити, аби отримати доступ до безоплатного пакету послуг на первинці.

7. Дізнатися про те, які саме послуги входять у Програму медичних гарантій і як пацієнт може їх отримати.

Стаття написана на основі інформації із сайту НСЗУ