Реформа децентралізації. Що буде з районами та хто такі префекти

0
668
views

Райони у тих межах і з тими функціями, до яких ми звикли і які є на даний час, буде реформовано.

Що це означає?

По-перше, згідно зроблених розрахунків мінімальна кількість людей, які мають проживати у новостворених районах – 150 тисяч осіб. Верхнього порогу немає. Тобто існуючі райони країни буде укрупнено. Всього в  Україні їх буде близько 100 (зараз іде обговорення по кожній області).

 Районним центром повинно бути велике місто. Ось як пояснює це Юрій Ганущак: «Це має бути ВЕЛИКЕ місто, там будуть концентруватись КАДРИ. 50-100 тисяч населення – ці міста золотий фонд України. Тут є велика мотивація людей, високий рівень конкуренції у бізнесі, медицині, освіті тощо. Це є дуже хорошим рівнем для плекання адміністративних кадрів».

У Херсонській області планується утворити три укрупнені райони. Районними центрами стануть міста Генічеськ, Нова Каховка та Херсон.

Інше бачення щодо цього має обласна державна адміністрація. Так, 30 липня там відбулось засідання міжвідомчої обласної робочої групи з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів області. За результатами обговорення було прийняте рішення про подачу на розгляд до Мінрегіонбуду проекту щодо створення п’яти укрупнених районів з центрами у місті Херсон (Херсон, Білозерський район та Олешківська ОТГ), Нова Каховка (Нова Каховка, Каховка, Каховський, Великолепетиський, Верхньорогачицький, Горностаївський і частина Чаплинського району), Берислав (Бериславський, Великоолександрівський, Високопільський, Нововоронцовський райони), Генічеськ (Генічеський, Новотроїцький, Нижньосірогозький, Іванівський райони та Асканія-Нова ОТГ) і Скадовськ (Скадовський, Каланчацький, Голопристанський, місто Гола Пристань і Олешківский райони без Олешківської ОТГ). Робоча група мотивує утворення 5 районів тим, що на Херсонщині хочуть створити 5 госпітальних округів.

Проте, під час зустрічі з журналістами, президент громадської організації «Інститут розвитку територій» Юрій Ганущак та начальник відділу з адмінтерустрою Мінрегіону Микола Рубчак пояснили, що для госпітальних округів не важливо скільки і де буде районів, адже для їх створення беруться зовсім інші критерії. Інші міста області – слабкі, щоб стати райцентрами.

«Три, значить три», – прокоментував Юрій Ганущак.

Тож 3 чи 5 – питання поки залишається відкритим.

Іванівський район, територію якого стовідсотково має охопити Іванівська ОТГ, у будь-якому разі буде входити до складу Генічеського району.

Зміняться і функції районів. У країні має відбутись жорстке розмежування повноважень між ОТГ, районом та державними адміністраціями. Це буде складний процес, який потребуватиме прийняття нових та внесення змін у вже існуючі закони. «Ми не будемо створювати нові райони під старі функції», – наголошує Юрій Ганущак.

Зараз бачимо яскравий приклад, коли після утворення Іванівської об’єднаної територіальної громади, багато функцій, які раніше виконувались райрадою та райдержадміністрацією, тепер виконує ОТГ.

У громадах будуть надаватись послуги, а райони будуть здійснювати державне управління.

За словами Юрія Ганущака, в кожній об’єднаній територіальній громаді обов’язково мають бути підрозділи поліції, Державної служби з надзвичайних ситуацій (рятувальники, пожежники), управління соціального захисту, Пенсійного фонду та Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).

«Усі послуги надаватимуться у громаді. Укріплюйте громаду», – наголосив Юрій Ганущак.

Реформа передбачає зміни не тільки в органах місцевого самоврядування, а й передбачає, що усі територіальні органи центральних органів виконавчої влади (міністерств, відомств, соціальних фондів, правоохоронних органів) будуть мати сітку, яка співпадатиме із сіткою нових районів. Нічого «міжрайонного» і «міжрегіонального» не буде.

У районному центрі буде знаходитись префект (голова державної адміністрації). Основне його завдання – здійснювати контроль над легітимністю (законністю) актів об’єднаних територіальних громад. При чому наявність юридичної освіти не є обов’язковою умовою для кандидатів. Ця людина повинна мати досвід і пройти прикладну школу вишколу. Тобто буде організовано відповідне навчання близько 100 чоловік (по кількості районів в Україні).

Префект очолюватиме місцеву  державну адміністрацію та представляє Кабінет Міністрів України. Призначатиметься та звільнятиметься з посади Президентом за поданням уряду.

Кожні 3 роки відбуватиметься ротація префектів – переміщення їх між районами. Тому структура всіх державних адміністрацій буде абсолютно однакова. Позапартійність префекта обов’язкова, існуватиме і заборона балотуватись протягом року після відставки.

Повноваження місцевих державних адміністрацій:

• здійснюватимуть нагляд за відповідністю актів органів місцевого самоврядування Конституції та законам,

• координуватимуть діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади,

• забезпечуватимуть виконання державних програм,

• будуть організовувати і спрямовувати діяльність виконавчих органів місцевого самоврядування та територіальних органів центральних органів виконавчої влади в умовах надзвичайного та воєнного стану,

• здійснюватимуть інші повноваження, визначені Конституцією та законами України.

Як буде здійснюватись контроль за легітимністю актів органів місцевого самоврядування?

Перш за все на це є обмеження в часі – тільки місяць дається для активної дії з боку контролюючого органу. Перевірятимуться тільки акти органів місцевого самоврядування, щодо яких законодавством не визначені інші контролюючі органи. Слід відзначити, що  контроль буде здійснюватись за законністю, а не за доцільністю таких актів.

Це, якщо коротко, про основні зміни, що мають відбутись на новому етапі реформи децентралізації влади.

Наголошуємо іще раз – вони будуть відбуватись після внесення змін До Конституції України, прийняття нових та внесення змін до вже існуюючих законів.