Енергія вітру: чому встановлення вітрогенераторів в Україні стає усе вигіднішим

0
622
views
Вітрогенератори “Овід Вінд” в Овідіопольському районі на Одещині

«Зелена» енергетика зараз активно розвивається у всьому світі.

Згідно доповіді Bloomberg New Energy Finance (BNEF), опублікованій 18 червня 2019 року, до 2050 року майже половина світової електроенергії буде вироблятися за рахунок технологій відновлюваних джерел енергії (вітру та сонця).

Вона стає усе популярнішою не тільки у фінансовому плані, а й у плані покращення екологічної ситуації. Так, за останніми даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 7 млн людей планети щороку помирають від захворювань, пов’язаних з наслідками забруднення повітря, дев’ять з десяти жителів планети дихають брудним повітрям. Серед основних джерел забруднення — транспорт, виробництво енергії, промисловість.

Погодьтесь, такі невтішні дані змушують замислитись.

Тож усе більше країн переходять на відновлювані джерела енергії (далі – ВДЕ). Тим більше за останні роки технічний прогрес і застосування новітніх технологій дозволили значно здешевити витрати на будівництво об’єктів ВДЕ. Тож вони вже не вважаються дорогими та невигідними.

В Україні ж альтернативна енергетика тільки набирає обертів. Особливо за останні роки. Цьому значно сприяло запровадження так званого «зеленого тарифу». Також перехід від традиційної до «зеленої» енергетики зумовлений і тим, що вітчизняні АЕС та ТЕС (які виробляють більшу частину енергії) уже віджили своє з погляду  економічної доцільності та безпечності.

Тож усе більше на території України з’являється об’єктів, які виробляють електроенергію за рахунок технологій ВДЕ.

Одеська область у цьому плані має багатий досвід. Тут функціонують як сонячні, так вітряні електростанції.

У червні журналісту нашої редакції Аллі Ніколаєнко випала нагода побувати на території вітряної електростанції «Овід Вінд», яка працює в Овідіопольському районі  Одеської області, та поспілкуватись із Генеральним директором турецької будівельної компанії «Guris Holding Co.Inc» Ілханом Йилмазом.

Цей проект реалізував в Україні відомий у світі турецький інвестиційний будівельний холдинг, дочірною компанією якого є «Guris Holding Co.Inc». Компанія уже не перший рік працює в Україні, а в 2012 мала наміри збудувати вітряну електростанцію (далі – ВЕС) на території АР Крим. Проте анексія півострова внесла корективи у роботу і проект найпотужнішої на той час в Україні ВЕС, на жаль, не був реалізований.

Ілхан Йилмаз розповідає журналістам про “Овід Вінд”

Встановлення вітроелектростанції справа нелегка і потребує ґрунтовних досліджень показників вітру на місці можливого будівництва вітропарку, на які треба кілька років (!). Провівши необхідні вимірювання «Guris Holding Co.Inc» знайшла підходяще місце для будівництва ВЕС в Одеській області. Згідно проекту там планувалось встановлення десяти вітрових турбін потужністю 3 МВт. Але науково-технічний прогрес дозволив скоротити кількість вітряків до дев’яти за рахунок збільшення потужності генераторів.

На сьогодні даний тип вітрогенераторів є найпотужнішим із встановлених в Україні.

Звичайно, компанії довелось зіткнутись і з проблемами – часті зміни у законодавстві та забюрократизованість органів місцевої влади значно затримували роботу.

Об’єм інвестицій у будівництво цієї ВЕС склав близько 55 млн євро.

Що дало будівництво ВЕС для Овідіопольського району?

Перш, за все – робочі місця. Наприклад, під час будівництва ВЕС було залучено близько 300 чоловік. Після запуску тут працює 20 чоловік.

По-друге, було проведено капітальний ремонт дороги на ділянці смт Овідіополь – с. Дальник Овідіопольського району Одеської області.

Компанією було проведено заміну обладнання на підстанції «Овідіополь», яка відносилась до АО «Одесаобленерго», на нові гібридні електричні модулі HYpack GE німецького виробництва. На що було витрачено майже 80 мільйонів гривень.

Втім такі значні суми компанія може окупити через 10 років.

Звичайно, вразили самі вітряки. Це просто гігантські споруди – висота кожного сягає 131 метра. Найлегша деталь (лопасть) важить 17 тон (!).

Технічне обслуговування вітрогенераторів проводиться чітко за графіком

Проте встановлення ВЕС має значні переваги, наприклад, у порівнянні із сонячними електростанціями. Адже хоч вітрогенератори і величезні, але не займають багато площі – потрібно місце для встановлення самого вітряка, декілька десятків метрів поблизу  та дорога для під’їзду.

Так, вітрогенератори «Овід Вінд», робота яких абсолютно нешкідлива, розміщені на полях, які обробляються аграріями – вони саме скосили пшеницю. Крім того вітряки не створюють шуму при роботі.

Також ще однією перевагою ВЕС є те, що електричний струм виробляється цілодобово, при будь-якому напрямку вітру, а найбільше – у холодну пору року. Дуже рідко, але буває і таке, що струм не виробляється, бо панує абсолютний штиль.

Потужність цієї ВЕС – 32.4 МВт .

У компанії відзначають, що в України є потенціал для розвитку альтернативної енергетики, зокрема застосування «зеленого» тарифу дає змогу привабити іноземних інвесторів.

Зараз «Guris Holding Co.Inc». має намір встановлювати ВЕС у Західній Україні – там уже проведено відповідні дослідження вітру.

P.S. Шкода, звичайно, що у нашому, Іванівському районі, у свій час не вдалось реалізувати проект будівництва ВЕС, яку планувалось встановити на території Благодатненської сільської ради.

Поїздка до «Овід Вінд» організована в межах проекту Харківського прес-клубу Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Фото – автора