Відкриття сироварні у селі. Досвід Глибоцької ОТГ

0
141
views

У Глибоцькій об’єднаній територіальній громаді, що знаходиться у Чернівецькій області, 55 % бюджету складають податки з доходів фізичних осіб. Адже для бізнесу, за словами селищного голови Григорія Ванзуряка, тут створюються усі умови. Так як громада розташована на Буковині, то тут багато підприємців займаються обробкою дерева. Також відома громада виготовленням кукурудзяних паличок «Білочка» та інтернет-магазином квітів «Флоріум», 1000 посилок з якого щодня відправляється по всій Україні.

Але, вважаю, що корисним для нашого району є досвід цієї ОТГ у створенні сільськогосподарського об’єднаного кооперативу (далі – СОК), що займається виробництвом сиру.

Під час прес-туру, який було організовано в рамках проекту Харківського прес-клубу Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews, вдалось відвідати цей об’єкт.

  • Ідея

СОК «Добрі ґазди» знаходиться у селі Михайлівка, де проживає близько 600 жителів. Це село входить до складу Глибоцької ОТГ.

Село невелике і його чекала невтішна доля – занепад, адже все більше родин переїжджало до районного чи обласного центру, а то й далі. Колись тут був один із найбільших і найбагатших колгоспів району, але після його ліквідації, занепало і село.

Селищний голова Григорій Ванзуряк розповідає журналістам про сироварню

«Коли почали аналізувати ситуацію, шукати вихід як можна допомогти селу не занепадати, а розвиватись, то з’ясували, що багато сімей тут тримає 1-2 корови. Молочну продукцію їздять продавати у районний центр чи Чернівці. То вирішили, не погано було б організувати переробку того ж самого молока, щоб люди могли здавати його у своєму селі, – розповідає селищний голова Григорій Ванзуряк. – Виникла ідея створити сироварню. Ми зібрали михайлівців, розповіли про те, що таке СОК, про сироварню. Але з 64 сімей тільки 32 повірили нам і вирішили вступити в кооператив. Інші не схотіли».

  • Приміщення та гарні люди

З цього починався шлях сільськогосподарського об’єднаного кооперативу «Добрі ґазди».

2017 рік

Зараз це сучасна сироварня.

Сироварня у травні 2019 року

Кошти для створення СОК отримали узявши участь у проекті «Економічний розвиток СОК. Створення лінії із переробки молока на м’які, тверді сири та сметану», що виконувався в рамках проекту «Сталий розвиток сільських територій Чернівецької та Одеської областей». Фінансувався він Австрійською Агенцією Розвитку та впроваджувався Програмою розвитку ООН. Загальна вартість проекту становила 759,238 тисячі гривень, з яких 607,39 тисячі гривень – кошти ААР/ПРООН, 75,924 тисячі гривень – співфінансування Глибоцької селищної ради та 75,924 тисячі гривень – самого кооперативу.

Селищна рада виділила приміщення, що колись було лазнею, де і було зроблено ремонт для майбутньої сироварні. Роботи почались у вересні 2017 року. Без труднощів не обійшлось. Адже виявилось, що в Україні лише 3 фірми виробляють обладнання для переробки молока, але вже не спеціалізуються на цьому (!). Його михайлівці знайшли аж у Сумах. Немає можливості купити і спеціальний автомобіль.

Кооператив почав працювати у січні 2018 років, а ось урочисте відкриття відбулось у березні 2018 року. «Це щоб можна було пригостити сиром гостей», – говорить селищний голова. Особливо враженою тоді була посол Австрії в Україні, яка скептично ставилась до того, що в цій громаді зможуть реалізувати такий проект ще коли все тільки починалось. Але коли вона скуштувала зварений сир, то була вражена – так він нагадував їй сир, що виготовляють на її Батьківщині.

Так, стара лазня перетворилась на сучасну сироварню, де була встановлена лінія по переробці молока. Зараз тут працюють 6 робітників.

Директор кооперативу – Володимир Білоус, який розповів нам багато цікавого про роботу цього СОК.

Володимир Білоус
  • 9 гривень

Це вартість за 1 літр молока з жирністю 3-3,4%, яку отримують члени кооперативу. Якщо ж молоко має вищу жирність (4-5%), то за літр молока можна отримати 12-13 гривень.

  • Як молоко в Михайлівці стрибає у безсмертя

«Сир – це стрибок молока в безсмертя», – сказав якось американський письменник Кліфтон Фадіман. Тривале зберігання, зручність транспортування, безліч сортів – ось його переваги. 

Все починається о 8.00 ранку, коли михайлівці приходять до кооперативу, щоб здати молоко. Тут одразу ж спеціальним апаратом вимірюють такі його параметри, як вміст води, жиру, білка в молоці, його щільність. Показники заносять у спеціальний журнал.

До речі, ветеринар обов’язково проводить плановий огляд худоби членів кооперативу, ставить щеплення тощо.

Тож щодня тут переробляється від 500 до 800 л молока (потужність – 1000 літрів на день), адже для виготовлення 1 кілограму сиру потрібно 10 л молока.

Сири виготовляють за італійською, голландською, австрійською технологіями та за давніми буковинськими звичаями. Дозрівають вони, відповідно, різну кількість часу – від кількох тижнів до 17 місяців. Крім твердих і напівтвердих сирів виготовляють у кооперативі і творог, і вершки.

Продають сир у магазинах, навіть доставляють посилкою через «Нову пошту», а також молочну продукцію доставляють у дитсадки громади.

Зараз мають на меті виробляти сир із овечого та козячого молока, бо на них є попит.

Кооператив є неприбутковим – це була така вимога під час отримання гранту. Тож після сплати комунальних платежів та зарплати персоналу, закупівлі усього необхідного для виробництва, залишок коштів виплачується членам кооперативу.

Планів у жителів Глибоцької ОТГ ще багато, адже на прикладі цього кооперативу люди зрозуміли, що можуть самі досягти успіху у будь-якій справі, аби було бажання працювати.