Від медичного пункту до центральної районної лікарні (оновлено)

1
681
views

За матеріалами книги «Іванівського краю історія жива»

Напередодні професійного свята – Дня медичного працівника, звичайно ж, будемо говорити про історію медичної галузі в Іванівському районі.

Відомості, особливо про початок ХХ століття, будуть дещо фрагментарні та непослідовні, але треба зважати на те, що інформація бралася лише на основі згадувань в тих чи інших архівних документів.

Перша згадка про медичний пункт на території сучасного Іванівського району є в архівах за 1883 рік. В селі Агаймани був такий пункт, але немає ніяких даних про медичний персонал.

Вже в 1896 році медичні пункти були в Агайманах та Іванівці. Перша аптека в Іванівці була відкрита у кінці 1896 року, завідував нею провізор Златопольський.

В 1900 році в Іванівській медичній дільниці працював лікар Григорій Андрійович Попов та фельдшер Гридасова Олена. В Агайманах працював фельдшер Петро Дербас.

В 1906 році в Іванівці діє земська амбулаторія, лікар Григорій Андрійович Попов, фельдшер-акушерка Марія Павлівна Токарева. В Агайманах – медична дільниця.

В 1909 році в Іванівці працював в амбулаторії лікар Євген Євгенович Збур’їв, фельдшери Сергій Васильович Шаблінін, Григорій Кузьмич Довбня, акушерка Марія Павлівна Токарева. Слід відзначити, що при Іванівській амбулаторії в цей час уже було одне ліжко для хворих.

В 1913 році в Іванівці та Агайманах були амбулаторії і, крім того, в Петрівці, яка тоді входила до складу Іванівської волості, був фельдшерський пункт, де працював лише один фельдшер. В Іванівській амбулаторії було одне ліжко для хворих, працював один лікар, фельдшер-акушерка, фельдшер та два чоловіки прислуги.

Щодо статистики, то акушерська допомога лікарем і акушеркою була надана в 174 випадках, лікарем зроблено 495 виїздів на дому до хворих, фельдшерами – 568.

В Агайманській волості працювали лікарі, фельдшер–акушер і один фельдшер, акушерська допомога надана в 101 випадку, лікар зробив 277 виїздів, фельдшери – 916.

В 1914 році в обох волостях були амбулаторії, в яких працювало по одному лікарю та по два фельдшери. В Іванівській амбулаторії було одне ліжко для хворих, в Петрівці працював один фельдшер. Прийнято хворих в Іванівці 9132 (4767 лікарем та 4365 – фельдшерами), в Петрівці прийнято фельдшером 5618 хворих. Іванівським медперсоналом зроблено 12768 виїздів до хворих (6608 лікар і 6160 фельдшери), петровський фельдшер зробив 6876 виїздів.

За статистичними даними на 1000 населення найбільше хворіло від рослинних та тваринних паразитів (особливо коросту), тиф, малярію, скарлатину, дифтерію, віспу, запалення легенів та венеричні хвороби. Не вистачало медикаментів, фармакологія була на низькому рівні і тому виживали найбільш міцні організми, проходив природний відбір і протистояти великій смертності невелика група медпрацівників була просто не в змозі, амбулаторії не мали свого транспорту, послати ж підводу за лікарем мали змогу лише заможні селяни. Ось дані, які красномовно говорять про можливість медпрацівників: площа Іванівської волості становили 1780 квадратних верст, великих населених пунктів (без хуторів) – 12, жителів – 19081, середній радіус від амбулаторії – 14 верст, найбільший – 25 верст.

Ще на початку століття в Іванівці земство побудувало приміщення для амбулаторії і в ньому ж квартиру для лікаря, а перед революцією в Агайманах лікарню на 20 ліжок. Таке становище було до 1923 року.

З 1923 року організовано Іванівський район у складі Іванівської та Агайманської волостей. Було вирішено відкрити в Іванівці лікарню на 20 ліжок. Але економічне становище у той час було надто важким, відчувалися наслідки неврожаїв та голоду, держава не могла виділити кошти, а місцевий бюджет був не в змозі самотужки витримати такі витрати. Довелося поки що утриматись від відкриття лікарні, але при амбулаторії в Іванівці була організована дитяча консультація, яка займалася оглядом та лікуванням дітей (лікар-педіатр Зяблов), щепленням від віспи (цією справою займалися 2 медпрацівники). В Агайманах так і залишилася лікарня на 20 ліжок.

В 1931 році було ліквідовано Іванівський район, який увійшов до складу Нижньосірогозького району. Приміщення амбулаторії і будинок для квартир, який було перед цим збудовано, передано Іванівській школі колгоспної молоді (ШКМ), а амбулаторію перевезли у приміщення, де знаходився райком партії та райвиконком (на цьому місці знаходиться адміністративна будівля райводгоспу).

Після ліквідації району дитяча консультація в зв’язку з виїздом педіатра в Нижні Сірогози перестала функціонувати.

1932 року в Іванівську амбулаторію прибув випускник Дніпропетровського медінституту лікар Бабенко Григорій Григорович. Це був молодий ініціативний лікар, він домігся в Дніпропетровську (а наш район тоді входив до складу Дніпропетровської області) відкриття в Іванівці в 1933 році лікарні на 25 ліжок з пологовим відділенням. Бабенка Г.Г. було призначено головним лікарем.

На початку 1935 року відновлено Іванівський район, амбулаторію було реорганізовано, поліклініка і зона прийому зайняли своє приміщення, стаціонар розмістився в приміщенні колишніх квартир лікарів. В 1936 році при районній лікарні було відкрито стоматологічний кабінет (1 зубний лікар і 1 стоматолог) і дитячу консультацію. Цього ж року була організована санітарно-епідеміологічна станція, її завідуючою стала Шульга Валентина.

Для надання медичної допомоги населенню було відкрито фельдшерські пункти в селах Калга (Дружбівка), Нововасилівка, Новосеменівка. Для роботи в дитячих дошкільних закладах райлікарнею разом з райвно були організовані курси по підготовці вихователів.

В 1937 році в селі Благодатне була побудована і відкрита лікарня на 25 ліжок з пологовим відділенням (завідуючою направлено лікаря Іванівської райлікарні Калініченко).

1936 року для райлікарні було придбано транспорт – пара коней і тачанка, а райвиконком виділив вантажний автомобіль. Тепер стало можливим обслуговувати хворих на дому і виїздити по району для проведення лікувальної і профілактичної роботи.

В 1938 році відбулася районна конференція медичних працівників, на якій обговорювались питання якості медичного обслуговування, проведення профілактичних заходів покращення санітарного стану району.

Таким чином на 1937 рік мережа охорони здоров’я в районі була:

– Іванівська райлікарня на 25 ліжок з пологовим відділенням (головний лікар Бабенко Г.Г., лікарі Калініченко, Рубінштейн), стоматологічний кабінет, дитяча консультація;

– Благодатненська дільнична лікарня на 25 ліжок з пологовим відділенням;

– Фрунзенська лікарня на 25 ліжок з пологовим відділенням (завідуючі послідовно лікар-хірург Андрущенко, лікар-хірург Надолінський, лікар-терапевт Алексеєв),

– районна санітарно – епідеміологічна станція,

– фельдшерські пункти в селах Калга (Дружбівка) Нововасилівка, Новосеменівка;

– фельдшерсько-акушерські пункти в Савелівці, Воскресенці, Новодмитрівці.

 В 1940 році головний лікар райлікарні Бабенко Г.Г був призваний до лав Червоної Армії і прослужив там протягом 30 років, вийшов у відставку у званні підполковника медичної служби, повернувся жити в Іванівку, а в травні 1983 року ми провели його в останній путь.

Після звільнення району від нацистів розпочинається відбудова господарства, в тому числі і медичних закладів.

Уже в 1944 році в районі працювали: Іванівська райлікарня на 25 ліжок, райамбулаторія, дитяча, жіноча консультація, Іванівська санепідемстанція; Агайманська сільська дільнична лікарня на 20 ліжок, Благодатненська сільська дільнична лікарня на 40 ліжок, Благодатненська сільська дільнична амбулаторія, де скрізь було по одному лікарю. Відкрилися Калгинський, Савелівський, Нововасилівський фельдшерсько-акушерські пункти, де було по 2 штатні працівники, а також Дмитрівський та Успенівський фельдшерські пункти й Успенівський акушерський, які мали по одному медпрацівнику. В лікарнях та амбулаторіях крім лікарів був по штату ще середній медперсонал.

Уже в 1945 році значно розширені штати в наших лікарнях за рахунок спеціалістів з середньою медичною освітою. В Іванівській лікарні було 11 штатних одиниць, в Агайманській – 17, Благодатненській – 24.

В 1950 році в районі працювало три лікарні (Іванівська, Благодатненська та Фрунзенська, в яких було 114,5 штатні одиниці медперсоналу, 75 ліжок). Крім цього ще діяло 16 фельдшерських та акушерських пунктів, в яких працювало 37 медиків, а в акушерських пунктах було 15 пологових ліжок.

За звітом райздороввідділу в Іванівці працювали дитяча, жіноча консультації, зуболікарський кабінет, лабораторія при всіх лікарнях –амбулаторії.

В 1955 році в районі уже налічувалось 4 лікарні, додалася Новосеменівська дільнична лікарня на 10 ліжок, в якій працювало 2 лікарі і 8 медпрацівників з середньою освітою.

Значно розширилася мережа фельдшерських, фельдшерсько-акушерських пунктів. Так, у 1960 році їх нараховувалось 28, в них працювало 47 медпрацівників, розгорнуто 18 пологових ліжок, в Іванівці почала діяти молочна кухня.

Йшли роки, розбудовувалися центральні садиби господарств, зміцнювалась матеріальна база медичних закладів, а кількість фельдшерсько-акушерських пунктів зменшувалась за рахунок знесення дрібних населених пунктів.

З 1970 року діяли три лікарні (Іванівська, Фрунзенська, Благодатненська), де було 160 ліжок, працювало 105 медпрацівників, з них 18 лікарів і 87 чоловік середнього медперсоналу. Фельдшерсько-акушерських пунктів було 21 і три колгоспні пологові будинки, в яких працювали 24 медпрацівники. При всіх трьох лікарнях діяли лабораторії, при Іванівській та Фрунзенській лікарнях працювали фізіотерапевтичні та рентгенівські кабінети. На цей час в селі Фрунзе було вже нове приміщення лікарні.

У 1981 році розпочато будівництво районної лікарні на 100 ліжок, в якій згодом відкрито хірургічний, терапевтичний, стоматологічний та інші кабінети, жіноча та дитяча консультації, аптека. Працювали 14 лікарів: 72 працівники з середньою спеціальною освітою.

 В 1984 році Іванівська ЦРЛ перейшла в нову будівлю.

Медична служба Іванівського району на 2010 рік була представлена 19 лікувально-профілактичними закладами:

На той момент в районі працювало 22 лікаря, 113 спеціалістів з середньою медичною освітою, в лікарні розгорнуто 78 ліжок.

ЦРЛ з поліклінікою на 200 відвідувань в зміну і денним стаціонаром на 30 ліжок та стаціонаром на 78 ліжок (терапевтичним – 20, пологовим – 5, інфекційним – 5, загально-хірургічним – 30, дитячим – 10, анестезіології та інтенсивної терапії – 3), пунктом швидкої допомоги, дитячою молочною кухнею.

Рішенням другої сесії районної ради шостого скликання № 39 від 23.12.2010 р. Іванівську ЦРЛ з 26 квітня 2011 року перейменовано на комунальний заклад «Іванівська ЦРЛ».

01 березня 2013 р. було відокремлено пункт швидкої медичної допомоги і передано до комунального закладу «Обласний територіальний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Херсонської області.

У жовтні 2016 року було створено пункт постійного базування бригад екстреної медичної допомоги в с. Агаймани Іванівського району.

17 лютого 2014 року було створено окремий заклад – комунальне некомерційне підприємство «Іванівський центр первинної медико-санітарної допомоги», до складу якого увійшли дві амбулаторії, Іванівська та Агайманська, та 15 ФАПів.

А тепер трохи про нагороди.

Рішенням президії райкому медичних працівників Іванівського району занесено до Книги пошани медичних працівників Іванівського району за високі показники у медичному обслуговуванні хворих у 1973 р. за підписом головного лікаря С.Х Косяка:

Лозова Ольга Василівна – старша медсестра.

 Тунік Марія Андріївна – завідуюча терапевтичним відділенням.

 Терьошина Людмила Іванівна – медсестра дитячої консультації.

У 1985 році за підписом головного лікаря А.А. Шарлая:

Косяк Станіслав Харитонович – лікар-гінеколог.

 Старостенко Ніна Тимофіївна – медсестра маніпуляційного кабінету.

 Мартинененко Світлана Миколаївна – лікар-педіатр.

 Братищенко Олександр Антонович – хірург.

 Братищенко Наталія Сергіївна – терапевт.

 Марченко Володимир Олександрович – рентгенолог.

 Цапенко Олександр Павлович – заступник головного лікаря з медичної частини.

 Бойко Світлана Іванівна – лікар-фтизіатр.

У 2011 році лікаря КЗ «Іванівська ЦРЛ» Ісмаїлову Світлану Аліївну було нагороджено медаллю президента України «20 років Незалежності».

Фото колективу районної лікарні:

Щиро вітаю всіх медичних працівників та всіх причетних до цієї професії з наступаючим професійним святом – Днем медичного працівника! Бажаю міцного здоров’я та наснаги у ваші такій нелегкій праці!!!

Автор: Доктор Шпак

1 коментар

  1. Гарна стаття, тільки забули про головного лікаря, заступника, головну медичну сестру і інших людей, які дійсно зробили вклад у розвиток лікарні! Чи статті пишуться на замовлення сім’ї терапевтів-хірургів, яким двері в операційній з ноги вибивають?!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here