Що таке фейки та чому ми на них «ведемось»?

0
55
views

Фейк (від англійського слова fakе) – це підробка, фальшивка.

Про те, що таке фейки та як вони впливають на нас розповідала під час конференції «Дезінформація та кібербезпека під час виборів в Україні: засвоєні уроки та майбутні кроки» Вікторія Романюк, заступниця директора Могилянської школи журналістики та заступниця головного редактора сайту StopFake. Цей захід відбувся в Києві наприкінці жовтня 2019 року.

 «На сьогоднішній  день ми маємо усвідомлювати глобальні зміни, які відбуваються в інформаційному просторі, – розповіла Вікторія Романюк. – Найважливіша тенденція, яка простежується останнім часом, це те, що на нашому медійному ринку в інформаційному просторі є дуже багато гравців… Ми знаходимось у полі багатогранності різних точок зору, думок, розібратись у яких надзвичайно складно.

Ми всі потопаємо в інформації і з кожним днем стає все важче і важче розібратись, де правда, а де – ні. Коли ми говоримо про дезінформацію, то розуміємо, що це підтасовка фактів, брехня. Це один вектор є надзвичайно важливим. Інший вектор – той, що стосується безпосередньо реакції людини.

Ми говоримо, що знаходимось в інформаційно-психологічній війні. З цього боку фейк – неправдива інформація, спеціально викривлена з якоюсь метою. Але ми маємо розуміти, що фейки побудовані таким чином, щоб вразити аудиторію емоційно, щоб спровокувати якусь емоційну реакцію. Як це відбувається. Все просто. Всі фейки побудовані на якихось базових людських потребах (їжа, життя, здоров’я, тепло, добробут тощо) та цінностях (культура, мир, мова, традиції тощо). Якщо ми проаналізуємо усі фейки, то вони у більшості побудовані на цих речах. Цими речами і жонглюють пропагандисти».

Як відрізнити фейки, які їхні ознаки?

Є чотири основних ознаки, на які варто звернути увагу. Це: джерела, експерти, емоції та подання фактів.