Дорогоцінність … зі смітника

0
360
views

Майже кожен житель району щодня викидає у сміття дорогоцінний матеріал. Кілограми його лежать уздовж доріг, по населеним пунктам…

Що це? Відповідь проста – пластик. Зараз його навчились переробляти у невеликих майстернях, які з’являються по всьому світу усе більше і більше. І Україна – не виняток.

Одеса. Ось за цими дверима знаходиться унікальна майстерня Precious plastic (у перекладі – Дорогоцінний пластик).

Вона – частинка всесвітнього руху, який започаткував Дейв Хаккенс (Dave Hakkens).

Як усе починалось?

Чи знали ви, що у світі переробляється лише 10 % пластикових відходів. Усе інше (а це мільйони тон сміття) забруднює нашу планету. Хоча… дивлячись на міста і села, ліси і моря – це видно не озброєним оком.

Фото: National Geographic

Саме тому голландський інженер Дейв Хаккенс адаптував креслення машин з переробки пластику у промислових масштабах для невеличких майстерень. Креслення Дейв виклав у відкритий доступ для всіх бажаючих, хто захоче ними скористатися та зупинити забруднення планети.

Ця ініціатива і була названа Precious plastic…

А тим часом в Україні у винахідника Євгена Хлєбнікова виникла схожа мрія – залишити для дітей не забруднену пластиком планету. Адже подорожуючи Батьківщиною, він помітив, що забруднення стає усе більшим.

Так він і відкрив для себе Precious plastic. Узявши за основу креслення Дейва Хаккенса, Євген  адаптував їх під свій проект, який втілився у життя в Одесі, де він і живе.

Саме сюди мені і вдалось потрапити у червні.

(Подорож до Одеси організована в межах проекту Харківського прес-клубу Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews)

Українських журналістів із 10 областей зустріла директор проекту Надія Панів, яка і розповіла нам усе про те, як же працює Precious plastic в Одесі.

Надія Панів

Це перша майстерня в Україні, яка представлена у всіх напрямкам Precious plastic – від приймання пластику (це так званий Банк Пластику) до виготовлення виробів та їх продажу.

Так-так. Саме продажу. Бо на переробці пластику можна ще і ЗАРОБЛЯТИ. Та про все по порядку.

Як же пластик переробляють та що із нього виготовляють?

Перш за все пластик – це загальна назва, а його існує сім видів. Переробляють тут 2 вид – HDPE (поліетилен високої щільності, наприклад, пляшки з-під шампунів, миючих засобів, кришечки з пляшок тощо).

До майстерні пластик приносять небайдужі громадяни.

Потім отримане сортують, ретельно миють, а пляшки – ще й розрізають.

Після завершення підготовки – пластик засипають у подрібнювач, звідки виходить щось подібне до стружки.

Далі з нього можна виготовити листи (у термопресі) та різні вироби з «пластикової нитки» (це робиться спеціальним апаратом – екструдером). До речі, пластик не «розтікається», а плавиться дуже повільно.

Термопрес
Надія Панів розповідає про те, як працює екструдер

Які  вироби виходять?

Ось такі:

Листи

Або такі:

Фото зі сторінки Precious plastic Odessa у Фейсбуці
Фото зі сторінки Precious plastic Odessa у Фейсбуці
Фото зі сторінки Precious plastic Ukraine у Фейсбуці

На один лист товщиною 20 мм потрібно близько 17 кг подрібненого пластику (чотири неповні мішки з-під цукру кришечок).

Планки майбутньої лавочки

Листи можуть бути різної товщини (не тільки 20 мм) – дивлячись, що із них будуть виготовляти. Найчастіше – це лавочки, полички, а також офісні урни для сміття. Це все продається. Вартість однієї простої лавочки – 5 000 гривень (шість пластикових планочок та залізні ніжки).

У цій майстерні працює четверо працівників. А Євген Хлєбніков готується відкрити ще одну (більшу) майстерню. Зароблених коштів вистачає на зарплату, сплату оренди, комунальних платежів, а також і вдається заробити. Тому пластик і є дорогоцінним, не гірше дерева чи заліза.

Євген, Надія та і всі працівники проводять просвітницьку роботу – розповідають про проект Precious plastic, беруть участь у ярмарках, виставках. Багато займаються з дітьми. У одеській майстерні дітлахи, принісши із собою пластикові кришечки, можуть виготовити із них брилки, стаканчики для ручок тощо.

До речі, у шкільні майстерні теж можна встановити такі апарати з переробки і виготовляти там різні речі.

Так поступово Precious plastic поширюється світом. Сподіваюсь, що все таки прості люди врятують планету від забруднення, якщо вже на рівні держав це не вдається.